Basında Köşesi

Murat Başesgioğlu

1 Kasım Seçimleri Hakkında

MHP İstanbul Milletvekili Sn. Murat BAŞESGİOĞLU 1 Kasımda yapılacak Milletvekili seçimlerine adaylık başvurusu yapmadı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde, son kez milletvekili adayı olduğumu ifade ederek, milletimizin huzuruna çıktım. Yapılan seçimler sonucunda; aziz İstanbullu seçmenlerimizin teveccühleriyle yeniden Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul milletvekili olarak seçildim.

Bilindiği gibi seçimlerden sonra bir hükümet kurulamamış ve seçimlerin yenilenmesine karar verilmiştir.

Seçim sonuçlarından sonra ihtiyacımız olan büyük bir uzlaşma sağlanamamış, meşruiyeti ve güvenliği çok tartışılacak bir erken seçim gündeme gelmiştir.

Ülke ve millet bütünlüğümüzün büyük bir tehdit altında olduğu, her gün vatan evlatlarını şehit verdiğimiz olağanüstü bir dönemden geçiyoruz.

Bu acı gerçek, seçim ve seçim sonuçlarının çok önüne geçmiştir. Milletimiz sorumluluk sahibi herkesten, bu kötü gidişatın durdurulmasını talep etmektedir. Hala yapılabilecek işler olduğuna inanıyorum.

Şahsımın yeni dönem milletvekilliği adaylık konusunda ise, hem 7 Haziran seçimlerinde verdiğimiz, son kez aday olma sözümüze sadık kalmak, hem de yeni gelişen şartlar ışığında bir değerlendirme yapma zarureti doğmuştur.

Yaptığım değerlendirmeler ve partimiz Genel Merkez Yöneticileriyle gerçekleştirdiğim görüşmeler sonucunda; 1 Kasım’da yapılacak olan 26. Dönem Milletvekili seçimlerinde aday olmamaya karar verdim.

Seçimlerin tüm siyasi partilerimize, aday arkadaşlarımıza ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederim.

1987 yılından itibaren, milletvekili ve bakanlık görevlerinde bulunarak, aziz milletime hizmet etme onur ve gururuna eriştim. Geride lekesiz ve tertemiz bir siyasi geçmiş bıraktım.

Bu güne kadar şahsıma, milletimize hizmet etme imkanı veren, Sayın Cumhurbaşkanlarımıza, Başbakanlarımıza, Siyasi Partilerimizin Genel Başkanlarına ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.

Kastamonulu ve İstanbullu hemşehrilerime, aileme, bütün yol ve dava arkadaşlarıma, Milliyetçi Hareket Partisi il ve ilçe teşkilatlarına, meslek ve sivil toplum kuruluşlarına, basın mensuplarına, görev yaptığımız tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Bir kez daha, devlet ve milletimizin bekası için inandığımız ülkü ve ilkeler ışığında, milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğimi ifade eder, saygılarımı sunarım.

Cenab-ı Allah milletimizin yardımcısı olsun.                                                                       

                                                                                                Murat BAŞESGİOĞLU

                                                                                               MHP İstanbul Milletvekili


Candaroğulları Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Kastamonu Gazetesi

MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Kastamonu’da “Candaroğulları Sağlık Bilimleri Üniversitesi” kurulması hakkında kanun teklifi verdi. Başesgioğlu, Kastamonu Milletvekili Emin Çınar’ın da imza koyduğu kanun teklifinde; beş fakülte, iki yüksekokul ve bir meslek yüksekokulundan oluşacak üniversitenin kurulmasına gerekçe olarak, 2007’de kurulan Hacettepe Üniversitesi Kastamonu Tıp Fakültesi’yle baştan itibaren Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulmasının amaçlanmasını gösterdi.

“Bu Kanun teklifiyle hem Tıp Fakültesini ayağa kaldırmak, hem de yeni kurulacak, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Hemşirelik Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan oluşacak, ikinci bir üniversite Kastamonu’da açılmış olacaktır” diyen Murat Başesgioğlu, “Yeni kurulacak üniversite, ülkemizin sağlık alanındaki insan kaynakları yetiştirilmesine katkı sağlayacak, başta Kastamonu olmak üzere Batı Karadeniz de önemli bir ihtiyaca cevap olacaktır” ifadesini kullandı.

CANDAROĞULLARI SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ
KURULMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
“CandaroğullarıSağlık Bilimleri Üniversitesi
Kastamonu’da CandaroğullarıSağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur. Bu Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak;
a) Tıp Fakültesi,
b) Diş Hekimliği Fakültesi,
c) Eczacılık Fakültesi,
d) Hemşirelik Fakültesi,
e) Sağlık Bilimleri Fakültesi,
f) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu,
g) Sağlık Bilimleri Enstitüsünden,
oluşur.
Üniversitenin yönetim organları, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa göre oluşur.
MADDE 2- Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken, Kastamonu İlinde kurulan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadroları ile birlikte, Kastamonu İlinde Kurulan CandaroğullarıSağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.
MADDE 3- Bu Kanun Yayım tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Kanun Hükümlerini Bakanlar Kurulu Yürütür.
MADDE GEREKÇELERİ
MADDE 1 -Kastamonu İlinde CANDAROĞULLARISAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ adı altında yeni bir Üniversite kurulmaktadır. Bu Üniversite Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Enstitüsünden oluşmaktadır.
MADDE 2- Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne Bağlı iken Kastamonu İlinde kurulan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinin Kadroları ile birlikte Kastamonu İlinde kurulan CandaroğullarıSağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmasından oluşmaktadır.
MADDE 3- Yürürlük Maddesidir.
MADDE 4- Yürütme Maddesidir.

GENEL GEREKÇE
31 Mart 2007 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile, Hacettepe Üniversitesine bağlı Kastamonu Tıp Fakültesi kurulması kararlaştırılmıştır.
Baştan beri, bir Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulması amaçlandığından Tıp Fakültesi kurulurken, alt yapı çalışmaları da buna göre şekillenmiştir.
-235.000 m2 yerleşke alanı oluşturulmuştur.
-Yerleşkenin planı Belediyece onanmıştır.
-Temel Bilimler Binası İnşaatına başlanmıştır.
-Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi için, mevcut Hastane binası yeniden projelendirilmiştir.
-Kastamonu Tıp Fakültesi donanımı ile ilgili projeler Devlet Planlama Teşkilatınca programa alınmıştır.
-Kastamonu Tıp Fakültesi adına alınan öğrenciler, Hacettepe Tıp Fakültesi öğrencileri ile aynı eğitimi almışlardır.
-2008 yılında kadro konumuyla 860 kadro ihdas edilmiştir. İleride Kastamonu Tıp Fakültesin de öğretim görevlileri olarak çalışacak akademik personel Hacettepe Üniversitesinde yetiştirilmeye başlanmıştır.
Tüm bu imkânlara rağmen basit onarım ödenekleri temin edilmediğinden Kastamonu Tıp Fakültesi açılmamıştır. Kastamonu ve çevre illeri için çok yararlı bu sağlık yatırımı heba edilmek üzeredir.
Bu Kanun teklifiyle hep Tıp Fakültesini ayağa kaldırmak, hem de yeni kurulacak, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Hemşirelik Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan oluşacak,ikinci bir üniversite Kastamonu’da açılmış olacaktır.
Yeni kurulacak üniversite, ülkemizin Sağlık alanındaki insan kaynakları yetiştirilmesine katkı sağlayacak, başta Kastamonu olmak üzere Batı Karadeniz de önemli bir ihtiyaca cevap olacaktır.


Şehadetinin 94. Yıl Dönümünde

ŞEHADETİNİN 94. YILIN DÖNÜMÜNDE

Şehit Şerife Bacı’yı Anma Programı

Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz kahramanlarından Şehit Şerife Bacı, Zeytinburnu’nda düzenlenen “İstiklal Yolu Kahramanları ve Şehit Şerife Bacı” konulu anma programı ile anıldı.

Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz kahramanlarından Şehit Şerife Bacı, Zeytinburnu’nda düzenlenen “İstiklal Yolu Kahramanları ve Şehit Şerife Bacı” konulu anma programı ile anıldı.

Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıklarla Türk milletinin gönlünde taht kuran ve fedakarlık sembollerinden biri haline gelen Şehit Şerife Bacı, ölümünün 94. yıldönümünde İstanbul’da düzenlenen etkinlikle anıldı. Şehit Şerife Bacı Platformu’nun “İstiklal Yolu Kahramanları ve Şehit Şerife Bacı Anma Günü” adı altında düzenlediği etkinlik, Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Anma programına MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, işadamları ve vatandaşlar eşlik etti.

İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlik, Kurtuluş Savaşı’nın canlandırıldığı tiyatro ile sürdü. Programın ardından ‘İstiklal Yolunun Kurtuluş Savaşındaki Önemi’ konulu bir de konferans yer aldı.

Programda bir konuşma yapan MHP İstanbul Milletvekili Başesgioğlu, “Sıkıştığımız zaman bu ülkenin insanlarının sığınabileceği Şehit Şerife Bacı gibi sağlam, güvenilir limanlar olduğunu herkese ispat ettiniz. Bundan sonra Allah ömür verirse her yıl bu günde Şehit Şerife Bacı ve istiklal yolu kahramanlarını çok coşkulu bir şekilde anmaya devam edeceğiz. Bunun sahibi gençlik gruplarıdır. Bunu onlara şu anda huzurunuzda emanet ediyorum. Bir fidan dikiyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda bunu kadın hareketiyle birlikte çok coşkulu bir şekilde kutlayacağız. Şehit Şerife Bacı Platformlarına ihtiyacımız var. Şerife Bacı ve Sütçü İmam’ın kahramanlıklarını, milli, manevi ruhlarını yok etmek isteyen küresel emperyalizm 100 yıl evvel de vardı bugün de var. Bize diyorlar ki; ‘milli devlet bitti. Bu ruh Şerife Bacı, bunlar 100 yıl evveldi artık unutun.’ Biz de diyoruz ki bu ruh olmasa, bu ay yıldızlı bayrak bu kadar nazlı dalgalanamazdı” dedi.

Başesgioğlu, “Bu gece meclisimizden de bir katkı olsun istedim. Uzun süre üzerinde çalıştığım kanun teklifini bugün itibariyle TBMM’ye sundum. Kanun teklifinin başlangıcı şu; Kastamonu Candaroğulları Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulması hakkında kanun teklifi” şeklinde konuşarak sözlerini sonlandırdı. – İSTANBUL


TBMM’de Murat Başesgioğlu

T.B.M.M.’de Murat BAŞESGİOĞLU

Dile kolay aralıksız 7 dönem ve 28 yıl, 1987 yılında 18.dönemde 32 yaşında başlayan siyasi hayatında başarılara imza atan siyasetçi. O yıllarda yapılan milletvekilliği ön seçiminde dostlarının desteği ile ikinci olarak başlayan siyasi hayat. Bir sonraki 1991 seçiminde ise en çok tercih oyu alarak 1.sıradan seçilmesi ise ayrı bir başarı. Bu başarılar 1995,1999 seçimleri arkasından ANAP ın grup başkanvekillği ve myk yolunu açmıştır. Sn Başesgioğlu na 55.hükümetin kabinesinin en genç üyesi olarak 13ay içişleri bakanlığı yapması ise Kastamonu lu bir siyasetçiye nasip olmuştur. 13aylık bakanlığı döneminde ilimize polis okulu kazandırmış , kendi ifadesi ile Kastamonu luların yüzünü kızartacak hiçbir yanlışının olmaması ise tabiî ki övünülür. 2000 yılında T.B.M.M başkanlığına aday olmuş ve her zaman ki gibi siyasi görüş ve ayrıştırma siyaseti gütmeyen Başesgioğlu bu seçimde Refah partisi Doğruyol partisi desteğini almış ve 2 oyla seçimi kaybetmiştir. 59.Hükümet de çalışma bakanlığı döneminde ilimize Hacettepe tıp fakültesinin kazandırılmasında vermiş olduğu mücadele takdire şayandır.Ama o kazanımın yıllar geçmesine rağmen hala ilimiz meyvesini alabilmiş de değildir. Murat Başesgioğlu denilince akla ,, Polis okulumuz ,Atilla Ateş paşamızın desteği ile ilimize askeri birliğin kazanımı,geçmişin köy hizmetleri bu günün özel idarelerine makine ekipmanının desteği ,büyük ilçelerimizin altyapı desteği,il dışındaki Kastamonu bürokratını sahiplenme,bakan olduğu yıllarda siyasi parti farkı gözetmeksizin yardımcı olma ,şimdi muhalefet parti vekili olmasına rağmen iktidar belediye başkanlarının bile gelip akıl ve yardım istemeleri,kimilerinin abisi ,kucaklayıcı , yeni siyaset yapan ve yapmak isteyenlere örnek siyasi bir profil. Geçtiğimiz günlerde ilimiz için Candaroğulları sağlık bilimleri üniversitesi kurulmasına ilişkin vermiş olduğu önerge iktidar vekilleri tarafından reddedilmiştir.Acaba her olay için çarşaf çarşaf beyanat veren Kastamonu ve İstanbul daki STK larımız bu konuda neden sessiz kalmışlardır. Evet Sn Bakanım , Sizi ve yaptıklarınızı T.B.M.M 30 yıla yaklaşan siyasi hayatınızı bu küçük köşeye sığdırmak tabiki imkansız.Size Kastamonuluların gururla övünebileceği şaibesiz bir vekilliğinizden dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır.7 haziran seçimlerinde sizlere şimdiden İstanbuldaki seçim çalışmalarınızda başarılar dilerim. Önümüzdeki 7 haziran sonu oluşacak T.B.M.M de o meclisin en uzun süreli ve tecrübeli vekillik ünvanınızı koruyacaksınız.Her siyasi parti tarafından takdir gören şahsınız inşallah bu yeni meclisin başkanlığı görevini de size tevdi eder.Bunu başaracağınıza inancım tamdır. Bu istek bir hayal değil ve neden olmasın ki?

Taşköprü Gazetesi-Ömer TUNCEL